jazz weekend

   

 

     16. CZ&SK HELLO JAZZ WEEKEND 2015

                             (21. – 25. 7.)

 

V sobotu 25. 7. pozdě v noci (ale spíš v neděli brzy ráno) skončil na kyjovské Jančovce letošní 16. CZ&SK HELLO JAZZ WEEKEND. V průběhu čtyř dnů se uskutečnilo 10 koncertů nebo meších hudebních produkcí ve čtyřech pořadatelských městech (Uh. Hradiště, Kyjov, Veselí nad Moravou a Napajedla).

 Letošní zahajovací koncert proběhl netradičně už v úterý 21. 7. V hradišťské REDUTĚ se hrál Jazz ve společnosti dobrého vína. Zlínský F DUR JAZZ BAND představil své dva sólisty, Zuzana Sapárovou a Ronalda Hamaje a jako speciálního hosta přivítala vyprodaná Reduta legendu našeho festivalu Petra Lipu. Koncert měl výborné tempo i atmosféru, na které se pozitivně odrazila ochutnávka šesti vzorků z úrody roku 2013 Vinařství Zlomek&Vávra. Po skončení koncertu pokračoval program after party v Galerii Slováckých Vín s kapelou Jiné Trio.

 Prology k víkendovému programu se potom uskutečnili ve čtvrtek 23. 7. hned dva. V Kyjově roztančili příznivci swingové muziky a swingového tance Masarykovo nám. a ve Veselí nad Moravou se poprvé představila olomoucká kapela HB Band. Ta dokonce v pátek v Napajedlích slušně zmokla, ale její sobotní jazzová snídaně na náměstí v Hradišti byla skvělá!

 Kolejním nádvoří v Hradišti hostilo poprvé jeden z hlavních koncertů. Mladý big band Cotatcha Orchestra zahájil produkci po pořádné dešťové přeháňce, odevzdal štafetový kolík dalším jazzovým juniorů z kapely Heart of Dixie z Brna a finále obstarala kombinovaná CZ&SK sestava Josef Fečo Band. Páteční noc se protáhla na after party v kavárně Portál až do sobotních ranních hodin.

 Kyjovský koncert trošku potrápilo počasí, ale i díky flexibilitě techniků se nakonec podařilo odehrát všechny produkce. První na hlavní scéně v zahradě (ještě bez deště), další dvě potom uvnitř sálu Jančovka.

 A jak vidí pořadatelé příští ročník? „Zachováme všechno, co funguje dobře. Takže koncert Víno a Jazz bude příští rok určitě i v Kyjově, swingové tančírně nabídneme prostor i v Hradišti a už od podzimu budeme pečlivě vybírat interprety na všech pět festivalových dní – od úterý až do soboty,“ říká s úsměvem hlavní organizátor festivalu Jan Dudek.

26. 7. 2015

 

      Co je vlastně jazz? To nikdo z nás přesně neví, najdou se ale tací, kteří se nebojí jej neustále hledat. V Uherském Hradišti a Kyjově prostřednictvím CZ & SK Hello Jazz Víkendu dokonce už šestnáct let. A to je dobře. Kde jinde než na jazzovém festivalu si totiž můžete užít příjemné posezení s přáteli u sklenky výborného vína, pohodu a radost, kterou na vás z pódia chrlí ostřílení pardálové i mladí nadšenci? A přesně to letošní festival svému publiku nabídl beze zbytku. Hvězdou tohoto ročníku byl zkušený jazzman Peter Lipa, který umí své posluchače nadchnout i pohladit po duši:„...mám hlavu plnú snov / a roky bežia / a sny sa rozplynú / raz ako dym. Môj život cez tie sny / bol skrátka úžasný / veď snívať v bdelom stave / to je to pravé.“ ( Peter Lipa, Hlava plná snov ). A nemohla by tohle být ta hledaná definice jazzu? Svoboda? Svoboda projevu, svoboda myšlení, svoboda imaginace i svoboda improvizace? Zkuste s námi perfektní „jazz“ hledat i v příštím roce, už na 17. ročníku CZ & SK Hello Jazz Víkendu! Těšíme se na Vás!

 

 

 Fotografie z 16. ročníku HELLO JAZZ WEEKEND

 

 
     

 

Komletní fotogalerie ZDE

 

 
 
 

 

 

  
        
   16. CZ&SK HELLO JAZZ WEEKEND 2015

                                                            (21. – 25. 7.)

 

 

Už po šestnácté bude patřit jeden červencový víkend na Slovácku nejen folklóru, vínu, Baťáku nebo filmovce, ale znovu i jazzu. A protože 16 let je už požehnaný festivalový věk, přicházíme s novinkami, které náš produkt přiblíží dalším posluchačům a fandům v celém regionu. Letos zahájíme festival netradičně už v úterý 21. 7. koncertem v hradišťské REDUTĚ nazvaným Víno a Jazz. Zahrát nám přijede zlínský F DUR JAZZ BAND a jako hosta přivítáme legendu našeho festivalu Petra Lipu, který s F DURem zazpívá několik songů. A přitom nabídneme návštěvníkům koncertu pár hezkých vzorků vínařství Zlomek & Vávra. A pozor, hned po skončení koncertu bude pokračovat program v Galerii Slováckých Vín velkou degustací s hudebním doprovodem jazzového seskupení Jiné Trio.

Prology k festivalu se potom uskuteční ve čtvrtek 23. 7. hned dva, a to v Kyjově a Veselí nad Moravou. Kyjov bude letos v tanečním duchu, v prostoru před Čajovnou proběhne swingová tančírna vedená manželi Šůstkovými, ve Veselí se v Cafe Kino představí olomoucký HB Band.

V pátek odpoledne si na Masarykově nám. v Kyjově zahraje Marie Puttnerové se svou kapelou Keine Art Ensemble, program bude doplněn o příležitostné seskupení na základě kapely Začalovec a možná i nějaké další překvapení. Podvečer si v přístavišti SPIRO v Napajedlích na Baťáku zahraje HB Band a od 19.30 začne na Kolejním nádvoří v Hradišti první ze dvou hlavních koncertů. Účinkovat budou Cotatcha Orchestra a Heart of Dixie z Brna a kombinovaná CZ&SK sestava Josef Fečo Band. Tento koncert bude současně zahajovacím koncertem 41. ročníku LFŠ 2015. A po skončení koncertu dojedeme „jazzovou noc“ v Cafe Portál na jamsession.

V sobotu ráno budeme na Masarykově nám. v Hradišti JAZZOVĚ SNÍDAT znovu s olomouckým HB BANDem a večer se přesuneme na Jančovku do Kyjova na druhý a současně závěrečný hlavní koncert festivalu. Tak vidíte, mimo folklór jsme do našeho jazzového skoro týdne dostali i víno a Baťák. Těšíme se na skvělou muziku a milé, usměvavé návštěvníky. Těšíme se na Vás!

 

Jan Dudek

  

Přehledný program festivalu:

 

21. 7., 19.30  REDUTA, Uh. Hradiště      VÍNO a JAZZ (F Dur Jazz Band a Peter Lipa)
21. 7., 21.30  GALERIE SLOV. VÍN, UH    DEGUSTACE + JAMSESSION (Jiné Trio)
23. 7., 19.30  CAFÉ V KINĚ, Veselí / Mor.  FEST PROLOG (HB Band, Olomouc)
23. 7., 19.30  ČAJOVNA, Kyjov          SWINGOVÁ TANČÍRNA
24. 7., 16.00  NÁMĚSTÍ, Kyjov          MARIE PUTTNAROVÁ+KEINE ART ENS
24. 7., 19.00  SPIRO, Napajedla         KONCERT U VODY (HB Band, Olomouc)
24. 7., 19.30  JEZUITSKÁ KOLEJ, UH     HLAVNÍ KONCERT (Cotatcha Orchestra, …)
24. 7., 23.30  Cafe Portál, UH           JAMSESSION (Jiné Trio)
25. 7., 10.00  MASARYKOVO NÁM., UH  JAZZOVÁ SNÍDANĚ (HB Band, Olomouc)
25. 7., 19.30  JANČOVKA, Kyjov        HLAVNÍ KONCERT (Cotacha Orchestra, …)

 

 

 
  

 

 

 

MINULÉ ROČNÍKY

                                             

 

15. CZ-SK HELLO JAZZ WEEKEND 2014, 25. – 26. července

 

Hlavní koncerty:

Uh. Hradiště 25. 7.

Zahajovací koncert letošního festivalu se uskuteční jakou součást 40. ročníku LFŠ v Uherském Hradišti.

Po letech prožitých s jazzem na nádvoří REDUTY se koncert přestěhuje na hlavní festivalovou scénu na Masarykovo náměstí.

Kyjov 26. 7.

Jedno z nejintimnějších a nejpůvabnějších jazzových míst na Slovácku je nepochybně na zahradě areálu Jančovka v Kyjově, který provozuje Jazz Klub Kyjov. Tam se i letos uskuteční sobotní koncert. A jako vždy bude mít několik bonusů v podobě dalších účinkujících nad rámec oficiálního programu.

PETER LIPA BAND

Peter Lipa je dlouholetá stálice České a Slovenské jazzové scény. Jestliže dal o sobě českému publiku poprvé významně vědět v prosinci roku 1968 úspěšným vystoupení se skupinou Blues Five

na 2. československém beatovém festivalu v Lucerně, tak i po dlouhých 46 letech jsou jeho vystoupení plné energie, napětí a radosti… K Uherskému Hradišti ho poutá jednak fakt, že se podílel na dramaturgii prvních ročníků našeho festivalu, významným poutem je ale zcela jistě i publikum, které jemu a jeho hudbě velmi dobře rozumí.

Dan Bárta a Trio Roberta Balzara

Čerstvý držitel ceny Anděl se do Uherského Hradiště vrací na LFŠ hned po roku. Jeho poslední účinkování na CZ&SK HELLO JAZZ WEEKENDu se ale uskutečnilo už před sedmi lety, v roce 2007. Nejen „filmofkáři“, ale i hradišťské jazzové publikum se na jeho koncert těší už dnes!

 

Michal Motýľ TENTET (CZ&SK projekt)

Sestava Michal Motýľ Tentet vznikla v srpnu 2013, aby nahrála debutové album Michala Motýľa - Sunflowers. Repertoár tenata tvoří originální skladby Michala Motýľa, Matúša Jakabčica, Nikolaja Nikitina a Erika Rothensteina. Tyto kompozice vycházejí z tradice, ale kombinují aj různé prvky moderního jazzu. Dechová sekce tenteta je netradičně složená ze čtyř trombónů, jedné trubky a dvou saxofonů. Rytmickou sekci tvoří kytara, kontrabas a bicí nástroje.

Součástí koncertů v Uh. Hradišti a na Jančovce bude dokumentární výstava fotografií

15 let letního jazzu na Slovácku“

 

Doprovodné akce „open air“:

24. 7. Kyjov Prolog k festivalu (regionální kapely)

25. 7. Napajedla TT HULU JAZZ

25. 7. Kyjov, Masarykovo nám. Jazzová svačinka (regionální kapely)

26. 7. Uh. Hradiště, Masarykovo nám. Jazzová snídaně, TT HULU JAZZ

 

 V Uh. Hradišti 22. května 2014

Jan Dudek, vedoucí produkce

 

 

 

 

 

 

Dvě zastavení 14. CZ&SK HELLO JAZZ WEEKENDu

 

Uh. Hradiště / Kyjov, pátek 12. 7. a sobota 13. 7.

Už po 14., ale letos poprvé se v sále kina HVĚZDA sešli na Slovácku hudebníci z obou stran Moravy a Dunaje, řek, které od sebe pomyslně odděluji naši bývalou společnou republiku. Zatímco v létě roku 2000 (1. ročník) šlo o milý prázdninový experiment, každé další pokračování vytváří silnější tradici a závazek především vůči příznivcům tohoto hudebního žánru. Každý rok se ukazuje, že ačkoliv je Hradiště i Kyjov především folklorní baštou, dobrý jazz si i tady nachází cestu ke stále novým a novým posluchačům.

Je pravda, že na hradišťský koncert do Hvězdy si nenašlo cestu tolik diváků, jak tomu bylo v předcházejících letech do Reduty. To ale nikterak neubralo na kvalitě zážitku těm, kteří přišli. Příjemný start koncert obstaral všem Hradišťkům známý Jazzgang, jehož otec zakladatel – Jaroslav Křápek, odevzdal umělecké otěže kapely do rukou kytaristy Jarka Vitekera.

Legenda českého ženského jazzu Jana Koubková přivezla na festival neuvěřitelně širokou a barevnou jazzovou škálu, ve které se našlo místo pro standardy, úpravy lidových písní, drobný dotek etnomusic nebo zajímavé aranže folkových pokladu Boba Dylana.

Jde samozřejmě o vkus, ale vrcholem festivalového večera byla produkce Quartetu Milana Svobody.

Ten obklopen hvězdnými sólisty nabídl publiku skvělou dávkou vlastních kompozic s vyváženým a vkusným prostorem pro vyniknutí každého interpreta.

Tečku za večerem udělal bratislavský projekt JAZZONANCE, ve kterém se vedle sebe potkali zpěvák Bérco Balogh a pianista Luboš Šrámek. Ačkoliv jejich vystoupení nechyběla instrumentální lehkost a snaha o novátorské přístupy, celkový efekt zůstal za očekáváním. Příliš akademické aranže Luba Šrámka svázali živočišného Bérca natolik, že pro jeho vlastní projev už nezůstalo na jevišti žádné místo.

A jaký rozdíl byl mezi pátečním a sobotním koncertem? Především v místě a atmosféře obou večerů.

 

Zatímco sál kina Hvězda nabídl komfort a dokonalý zvuk nepříliš vysoké návštěvě, kyjovská Jančovka se v sobotu v noci stala neuvěřitelně přívětivým místem pro konání jakékoliv umělecké produkce. Zaplněná zahrada zažila koncert open air takové kvality, kterou místní s čímkoliv jiným jen těžko porovnávají.

FOTOGALERIE

 

 

 

 

 

Česko-Slovenský Jazzový Weekend si odbyl svou premiéru v červenci 2000.
Z nesmělého projektu se za jedenáct let existence stala samozřejmá součást prázdninového kulturního dění nejen ve městě, ale i regionu. Pozice Uherského Hradiště na pomezí Česka a Slovenska, jeho silné kulturní povědomí a dobře fungující jazzový realizační štáb jsou dobrým východiskem pro přirozený růst prestiže tohoto festivalu.
A jak šly roky za sebou?

 

2011

 

 

Fotogalerie z loňského ročníku

    

   

12. ročník CZ&SK HELLO JAZZ WEEKENDU zahájila účast kapely ZAČALOVEC a Honzy Dudka ve čtvrtek 14. 7. 2011 v brněnském studiu České televize v pořadu Dobré ráno.

Prohlédněte si videozáznam vysílání:

1. ČÁST    BESEDA JAZZ WEEKEND 

2. ČÁST    ZAČALOVEC POPRVÉ

3. ČÁST    BESEDA JAZZ WEEKEND

4. ČÁST    ZAČALOVEC PODRUHÉ

Fotogalerie

   

  

 

2010

Krásný 11. ročník festivalu proběhl v podobném aranžmá jako předcházející ročník desátý. Hlavní koncerty zazněly v sále Evropa v Hodoníně a uherskohradišťské Redutě. Výborná dramaturgie vedla ke strhujícím zážitkům posluchačů, kteří si užili vynikající výkony kapely Medfinger, moderní nášup East European Artsemble i nespoutanou latinskoamerickou smršť Yvonne Sanchez a jejího bandu. Svůj pohled na svět nabídl slovenský výtvarník Jozef Baus a především seriálem "Sieť" dokreslil pestrý česko - slovenský jazzový weekend.

    

2009

Jubilejní 10. ročník CZ&SK HELLO JAZZ WEEKENDU se uskutečnil od čtvrtku 16. do soboty 18. července 2009. Úvodní koncert si zopakoval hodonínský sál Evropa, páteční zavítal tradičně do uherskohradišťské Reduty. Na obou koncertech účinkoval Laďa Kerndl, Peter Lipa a Elena Suchánková – Sonenshine. V Hradišti se tato sestava ještě rozrostla o pražskou street jazzovou formaci Bridge Band.

… od roku 2002 jsou pravidelnou součástí festivalu i výstavy slovenských výtvarných umělců. Ty mimo jiné představili Vojtecha Hanka, Juraje Poliaka, Ivana Köhlera, Róberta Bruna, Igora Benca, Karola Felixa nebo Milana Lukáče. Poslední výtvarnou tváří jazzu se stala vloni Eva Tkáčiková. Každé jméno představuje vážný pojem na současné slovenské výtvarné scéně… Po šesti letech se do Reduty také vrátil slovenský fotograf Vojtech Hank s novou kolekcí velkoformátových fotografií s jazzovou tématikou.

Jubilejní jazzový koncert ozdobila výstava nejznámějšího slovenského tvůrce komiksu Jozefa Gertliho Danglára /1962/. Je znám pro svůj nezaměnitelný styl, černý humor, dokonalou kresbu a smysl pro detail. Ilustruje slovenská a česká periodika, vystavuje po celé Evropě. Oceňována je zejména jeho politická karikatura.
 

2008

9. ročník CZ&SK HELLO JAZZ WEEKENDU přinesl opět jednu malou inovaci. Jeden ze dvou hlavních koncertů se ve čtvrtek uskutečnil v sále Evropa v Hodoníně. Příjemné prostředí a výborné jazzové publikum udělali z koncertu jazzový svátek, který stojí za zopakování… Více rocková než jazzová Fermáta dovedla koncerty v Hodoníně i Uherském Hradišti do skvělého finále. V pátek v noci se ještě uskutečnil jam session, na kterém se nechali k muzicírování zlákat především hráči na dechové nástroje. Tečku za víkendem udělali slovenští Sherpa Band na Masarykově náměstí v sobotu dopoledne.

    

2007

Tento ročník proběhl od čtvrtku 12. do soboty 14. července. Novinkou byl jazzový vláček Steelinka, který plnil v průběhu festivalu funkci pojízdného billboardu. Svěží výtvarný vánek z východního Slovenska přinesla expozice Evy Tkáčikové, která působí v Prešově. Na scéně Reduty se v netradičním jazzovém světle představil Hradišťan, zážitek plný emocí a představ nabídly pražské vokalistky Yellow Sisters. Sugestivní hudební výkon věnoval publiku skvělý bratislavský bluesman Erich Bobo Procházka.

    

2006

Další z velmi vydařených ročníků se uskutečnil ve čtvrtek 13.,  pátek 14. a sobotu 15. července. Hvězdami festivalu byli především Hana Hegerová, Dan Bárta a jako obvykle Peter Lipa. Ten se svou nejsilnější sestavou (Gašpar, Buntaj, Tatár, Žáček) zpíval především písně z alba Lipa spieva Lasicu a publikum přivedl do varu… V noci na sobotu se poprvé uskutečnil Jamm Session v restauraci Koníček. Víkend skončil v sobotu dopoledne tradiční jazzovou snídaní na zahrádce hotelu Slunce.

  

2005

Šestý ročník nabídl v pátek pořádnou porci swingu. Koncert báječně rozjel pražský Bridge Band, aby pokračoval dnes už legendárním Big Bandem Gustava Broma. Zpívali Tibor Lenský, Peter Lipa a Petra Janů, svým sólovým partem na tenor saxofon se blýskl Felix Slováček. Sobotní večer byl plný mládí a funkových rytmů. Zářil Berco Balog s kapelou Bee Connection. O poklidný závěr večera se pak postaralo mezinárodní Trio Pacora v obsazení housle, kontrabas a cimbál.

    

2004

Program pátého ročníku naplnil svůj název do poslední tečky. Ve čtvrtek se konal zahajovací koncert v Domě Umění v Žilině, v pátek a v sobotu tradičně dva koncerty v Uherském Hradišti. Ozdobou žilinského a pátečního programu v Hradišti byl Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, zaujala i mladá bratislavská flétnistka Sisa Michalidesová a mile překvapil jazz v podání Sboru Svatého Pluku. Sobotní koncert ozdobila zpěvačka Reesie Davis, která zpívala s kapelou Luboše Andršta a do nepředstavitelných obrátek diváky dostala produkce ostravské kapely Gizd.

    

2003

Tento ročník byl důležitý hned ze dvou hledisek. Festival získal generálního partnera, značku HELLO a oficiální podporu slovenského ministra kultury. Podle očekávání a dramaturgie obou večerů byl ten páteční nabitý energií nejdříve Gaba Jonáše a potom kouzelnou produkcí Y. Sanchez a D. Bárty za zády s triem Roberta Balzara. Sobotní program byl mnohem komornější, ale při produkci FÚ Teamu Františka Uhlíře a nočním finále mezinárodní sestavy Doda Šošoky se přítomným jazzmanům tajil dech.

    

2002

CZ-SK JAZZ WEEKEND získal trvale domácí scénu v REDUTĚ. Tento ročník jsme pro změnu rozdělili na dva národní večery. V pátek se představila tzv. „Pražská scéna“, sobota patřila jazzu „Made in Slovakia“. Zatímco jasnou hvězdou pátečního koncertu byl geniální pianista Najponk, sobotní koncert nabídl hned několik skvělých jmen – Juraj Bartoš, Peter Cardeli a tradičně Peter Lipa.

     

2001

Weekend se odehrál v sále Orlovny, který sice nepůsobí příliš pohostinně, ale jazz se tam zabydlel během několika minut. Páteční večer měl přívlastek „mladé pódium“, sobotní „all stars“. Mladí byli vážně dobří, ale finálové vystoupení Tria Roberta Balzara bylo naprosto báječné. Sobotní večer připravil opět Peter Lipa. Z Bratislavy přivezl svou elitní mladou sestavu Buntaj, Žáček, Tatár a Gašpar, a také skvěle hrající a výborně znějící formaci Take One. Jana Koubková nadchla se svým triem a lék proti noční únavě přivezla brněnská skupina Radium.nfo.

Jazz weekend  Jazz weekend  Jazz weekend

2000

Chtělo by se říct, že to byl nultý ročník, ale dnes je označován jako první. Dramaturgii jediného koncertu měl Peter Lipa, který na premiéru do Uherského Hradiště přivedl bratislavské mladíky El Gaucho, ostříleného mořského vlka Laďu Kerndla, a svou tradiční sestavu „starých“. Domácí jazzovou scénu reprezentovala formace Jazz for rosses se zpěvačkou Bětkou Kobzovou. Plán na koncert open air odnesly přívaly deště… Koncert se nakonec uskutečnil ve věži Staré radnice ve strhující atmosféře.

Jazz weekend  Jazz weekend  Jazz weekend

 

Asistentka

reporter
Lenka Zemčíková, tel: 572554849, 777711031
lzemcikova@tvslovacko.cz

Kontakt

J. D. Production, s.r.o.
Sídlo firmy
Palackého náměstí 293
686 01 Uherské Hradiště

Adresa provozovny
Podnikatelský inkubátor,
Panský dvůr
Panská 25
686 04 Kunovice

Tel.: 572 554 849
Gsm: 777 711 031